wtorek, 3 września 2024

Joker, czyli o mocy wzajemnych inspiracji

 

Dwa miesiące temu Tomasz Mikołajczyk (Pan Informatyk) opisał swoją autorską metodę Joker. W chwili, gdy przeczytałam jego tekst, wiedziałam, że zrobię swoje karty. Oczywiście wykorzystałam niezawodną Canvę i powstał zestaw czterech jokerów:

  • Haker - możliwość skorzystania z internetu
  • Pytacz - możliwość zadania nauczycielowi dowolnego pytania
  • Zmieniacz - możliwość zmiany miejsca w czasie pracy w grupach
  • Kooperant - możliwość rozwiązania zadania we współpracy z innym uczniem. 

niedziela, 28 kwietnia 2024

Jedno zdjęcie...

Ze względów zdrowotnych spaceruję ostatnio więcej. Trenuję też uważność i oko, szukając ciekawych kadrów. Gdy podzieliłam się jednym ze zdjęć w mediach społecznościowych podzieliłam się jednym ze zdjęć, Ania skomentowała: "Zdjęcie jak okładka dobrej książki". I to był impuls do lekcji z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Zajęcia zrealizowałam z licealistami i szóstoklasistami, nieznacznie modyfikując. 

czwartek, 30 listopada 2023

Ludzi dobrej woli jest więcej... Dzień Życzliwości 2023

 

Obchodzony 21 listopada Dzień Życzliwości i Pozdrowień, to jedno z tych świąt nietypowych, które obchodzę z wyjątkową radością. Życzliwość jest bowiem tą wartością, której w codziennym (nie tylko szkolnym) życiu wciąż brakuje. Sporo tej jesieni myślałam i czytałam o Czesławie Niemenie, więc gdy zaczęłam przygotowania do świętowania, od razu w głowie miałam jeden z największych jego przebojów - "Dziwny jest ten świat". Pierwszy protestsong w historii polskiej muzyki rozrywkowej stał się zatem osnową moich zajęć. Składały się one z trzech elementów. Nie we wszystkich klasach realizowałam wszystkie części, modyfikując tok lekcji w zależności od wieku uczestników (miałam tego dnia lekcje w 7 kl. szkoły podstawowej oraz 1, 2 i 4 liceum). Tutaj wszystkie, bo można z nich budować, jak z klocków. 

niedziela, 29 października 2023

Skąpiec vs Trudne sprawy

Zdarza się Wam zmieniać koncepcję lekcji w trakcie jej trwania? Mnie czasem tak. Zazwyczaj wtedy, gdy uczniowie pójdą jakąś inną niż przewidziana przeze mnie ścieżką interpretacyjną. Tak stało się w ubiegły wtorek. Zaczynałam omawiać z licealistami "Skąpca". Jak mam to w zwyczaju, zapytałam o wrażenia z lektury... Martyna stwierdziła, że treść przypomina jej... "Trudne sprawy"... I w tym momencie nad moją głową pojawiła się zapalona żarówka (pamiętacie jeszcze "Pomysłowego Dobromira"?).  Uczniowie to podchwycili... bo rzeczywiście fabuła komedii Moliera przypomina te, wykorzystywane przez paradokumenty ("Trudne sprawy" i "Ukryta prawda" mogłyby korzystać).

piątek, 29 września 2023

A może kawka?

29.09. obchodzimy kilka świąt nietypowych. Moi licealiści przypomnieli sobie o Dniu Głośnego Czytania (trochę poświętowaliśmy), ale też o Dniu Kawy (ja dowiedziałam się dzięki prof. Romanowi Leppertowi). No i postanowiłam to wykorzystać (nie, nie zrobiłam dziś rutyny KAWUSIA, chociaż trochę korciło). Zwłaszcza, że akurat zaplanowana lekcja nie była najłatwiejsza. Mieliśmy bowiem ćwiczyć umiejętność przygotowania wypowiedzi na ustną maturę. W pierwszej części lekcji wyświetliłam uczniom zagadnienie (z tych jawnych, opublikowanych przez CKE). W ciągu 10 minut mieli przygotować swój konspekt wypowiedzi (indywidualnie, w ciszy - nawet udało im się tak pracować). 

sobota, 16 września 2023

Dzień Kropki z... kartami

15 września to Dzień Kropki - wielkie, ogólnoświatowe święto kreatywności. Gdy kilka lat temu dowiedziałam się o tej cudownej inicjatywie, od razu się w niej zakochałam, a nauczycielka Vashti  stała się moim niedościgłym wzorem. Chciałabym tak jak ona, uważnie patrzeć na swoich uczniów, dostrzegać ich talenty, wspierać w budowaniu poczucia własnej wartości. Społeczność zgromadzona wokół Dnia Kropki jest niesamowita, a kolekcja materiałów przygotowanych przez polskich nauczycieli z tej okazji naprawdę pokaźna i wciąż się rozrasta (inspirować można się TUTAJ). Udawało mi się kilka razy zarazić kropkomanią społeczność szkolną i hucznie obchodziliśmy to święto i u nas. 
Wciąż jednak z tyłu głowy miałam przesłanie Joli Okuniewskiej (jednej z pierwszych polskich propagatorek Dnia Kropki), że w tym święcie nie chodzi wcale o ubrania w kropki... Dlatego w tym roku było u mnie skromniej. A kreatywnością wykazywali się przede wszystkim... uczniowie!

sobota, 1 kwietnia 2023

Zajączkowe czasowniki

 

Długo mnie tu nie było, bardzo wiele się działo, kilka postów zaczętych czeka w wersji roboczej... Ale dziś nie o tym... W przyszłym tygodniu mamy rekolekcje szkolne, więc w piątek miałam ostatnie lekcje przed świętami.  I naprawdę w ostatniej chwili (o 4 nad ranem w piątek) wpadłam na pomysł przedświątecznej lekcji z piątakami. Najpierw miał być tylko zajączek - puzzelkowy [do pobrania tutaj], rozcięty a potem przez dzieci składany. Ale potem pomyślałam, że to będzie trochę za mało... I w ten sposób wpadłam na pomysł modyfikacji tak uwielbianej przeze mnie metody stacji zadaniowych.