wtorek, 17 września 2019

Zakropkowana Salezjanka

Taki obraz witał uczniów wchodzących do szkoły
 Nie wiem, jak to się stało, ale już połowa września, a jeszcze żaden powakacyjny wpis się nie pojawił. Być może niejakim usprawiedliwieniem będzie fakt, że zajmowały mnie bardzo przygotowania do tegorocznego Dnia Kropki. Udało mi się zaprosić do współpracy kilku nauczycieli w szkole i... po raz trzeci dołączyliśmy do rzeszy świętujących kreatywność uczniowską (i nauczycielską). W tym roku zarejestrowało się ponad 16,5 miliona świętujących z 182 krajów. W Polsce zgłosiło się ponad 900 szkół i przedszkoli. To naprawdę robi wrażenie! 
Dziś trochę inspiracji o tym, jak świętowaliśmy w tym roku. 

DEKORACJE
Kropka to oczywiście święto kreatywności, radości i twórczości. Dlatego ważnym elementem świętowania są dekoracje. Tutaj pomogła Natalia, niezawodna plastyczka. Moim skromnym wkładem były kropkowe plakaty z cytatami motywacyjnymi (wybranymi przez drugą Natalię - pedagoga szkolnego), które zawisły w różnych miejscach szkolnych korytarzy. Plakaty możecie pobrać  TUTAJ. Odmieniona nieco przestrzeń od pierwszej chwili zaciekawiała uczniów. 

SŁÓWKO, czyli zaproszenie
Każdy dzień w mojej szkole rozpoczynamy słówkiem, czyli krótkim apelem. W poniedziałek na słówku zapytałam uczniów, czy wiedzą, kim był Jan Matejko. Oczywiście łatwo się domyślić, że wiedzieli, że był on malarzem. Przeczytałam więc Młodym fragment książki o Janie Matejce: 
"Ludzie twierdzili kiedyś tutaj w Krakowie, że on żadnego nie ma talentu, że jako uczeń ze słabym wzrokiem nie będzie miał żadnej przyszłości. Owoczesna władza szkolna nawet radziła już wtedy ojcu Matejki, by swego syna nie kształcił w artystycznym zawodzie, gdyż z braku zdolności nic z niego nigdy nie będzie."
(M.Szypowska, Jan Matejko wszystkim znany). 
Następnie obejrzeliśmy film o Vashti (klik). Te dwie postaci stały się zaproszeniem do uwierzenia we własne możliwości i talenty oraz do świętowania. 

GRA SZKOLNA
Podobnie jak w ubiegłym roku, przygotowaliśmy dla uczniów grę. Tym razem była to gra grupowa. Chodziło nam o rozwijanie współpracy, kreatywności, budowanie relacji. O tym, jak wyglądała gra, możecie przeczytać TUTAJ.

ATRAKCJE
Ks. Bosko - jeden z patronów
szkoły w wersji z kropkami
Przygotowaliśmy oczywiście dodatkowe atrakcje. Matematycy zrobili dodatkową (tym razem indywidualną) grę - "Kropka za kropkę". Przygotowali oni dla uczniów zadania (z kropkami w tle). Za poprawne rozwiązanie zadania uczniowie otrzymywali kupon na dodatkową kropkę z matematyki (wyjątkowo cenna nagroda). 
Było również stanowisko z kropkowymi kolorowankami (połącz kropki i kwerle). Był też wielki wspólny plakat, na którym każdy mógł dorysowywać kolejne kropkowe fragmenty.
No i oczywiście była jeszcze kropkowa fotobudka. 

Było radośnie, kreatywnie i kolorowo. O tym, co działo się na polskim będzie osobny post. 
W tym miejscu dziękuję wszystkim nauczycielom, którzy chcieli włączyć się w tegoroczne świętowanie. 

Podzielcie się Waszymi pomysłami na Dzień Kropki. 

(nie)przeciętna polonistka
Ala


P.S. Zdjęcia autorstwa ks. Pawła Gacka sdb:)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz