czwartek, 30 listopada 2023

Ludzi dobrej woli jest więcej... Dzień Życzliwości 2023

 

Obchodzony 21 listopada Dzień Życzliwości i Pozdrowień, to jedno z tych świąt nietypowych, które obchodzę z wyjątkową radością. Życzliwość jest bowiem tą wartością, której w codziennym (nie tylko szkolnym) życiu wciąż brakuje. Sporo tej jesieni myślałam i czytałam o Czesławie Niemenie, więc gdy zaczęłam przygotowania do świętowania, od razu w głowie miałam jeden z największych jego przebojów - "Dziwny jest ten świat". Pierwszy protestsong w historii polskiej muzyki rozrywkowej stał się zatem osnową moich zajęć. Składały się one z trzech elementów. Nie we wszystkich klasach realizowałam wszystkie części, modyfikując tok lekcji w zależności od wieku uczestników (miałam tego dnia lekcje w 7 kl. szkoły podstawowej oraz 1, 2 i 4 liceum). Tutaj wszystkie, bo można z nich budować, jak z klocków. 

Karty metaforyczne i myślenie krytyczne
Poprosiłam najpierw uczniów, by spośród rozłożonych przeze mnie kart metaforycznych (Dixit, ale mogą być i inne) wybrali tę, która najbardziej kojarzy im się z życzliwością. Następnie, wykorzystując rutynę pomyśl-znajdź parę-podziel się, uczniowie rozmawiali o swoich skojarzeniach. W podsumowaniu tej części zajęć "ochotnicy" opowiedzieli o tym, co usłyszeli od swoich koleżanek i kolegów. Okazało się, że skojarzenia są bardzo różne, a życzliwość niejedno ma imię. 
Dziwny jest ten świat
To była zasadnicza część lekcji. Uczniowie wysłuchali nagrania "Dziwny jest ten świat" (okazało się, że są takie klasy, w których nikt nie znał tego utworu, przeciętnie piosenkę znała 1/4 uczniów), dostali też teksty, by łatwiej było interpretować słowa. Rozmawialiśmy o diagnozie, jaką stawia Wydrzycki; o tym, czy jest ona aktualna, czy mogliby się podpisać pod takim obrazem świata. Ale ważniejszy był wątek drugi - jaką receptę znajduje Niemen? Czy oni też wierzą, że "ludzi dobrej woli jest więcej"?
Symbole życzliwości
Ostatnim elementem lekcji były karty z symbolami życzliwości, które przygotowałam w canvie (można pobrać TUTAJ). Tutaj były dwa warianty ćwiczenia. W części klas poprosiłam uczniów, by na odwrocie zapisali 5 rad, jak okazywać ludziom życzliwość (poprosiłam też, by użyli trybu rozkazującego). W części grup uczniowie losowali siebie nawzajem i na kartkach napisali dla siebie kilka słów. 
To były dobre zajęcia,
uczniowie wychodzili z nich uśmiechnięci, ja zresztą też. Oby życzliwość towarzyszyła nam nie tylko od święta. 
Najserdeczniej Was pozdrawiam,
Ala  

1 komentarz: